Składka wypadkowa - zmiany od 1 kwietnia 2021 r.
Wraz z początkiem nowego roku składkowego rozpoczynającego się 1 kwietnia 2021 r., planowane jest wejście w życie zmian do rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków.
Projektowane rozporządzenie określa nowe kategorie ryzyka i odpowiadające im stopy procentowe składki. W stosunku do obowiązującej regulacji tę samą kategorię ryzyka i tę samą stopę procentową składki zachowało 40 grup działalności.
W stosunku do obowiązującej regulacji tę samą kategorię ryzyka i tę samą stopę procentową składki zachowało 40 grup działalności. Wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki dotyczy 8 grup, natomiast w przypadku 16 grup efektem zmiany kategorii ryzyka jest obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Najniższa stopa procentowa składki dla grup działalności wynosić będzie 0,67%, natomiast najwyższa 3,33%.
W trakcie spotkania poruszone zostaną następujące zagadnienia:
✓ Jakie są zasady ustalania składki na ubezpieczenie wypadkowe?
Komu stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala ZUS?
✓ Kto musi samodzielnie ustalić stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe?
✓ Jakie będą stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe
- dla płatników składek podlegających wpisowi do rejestru REGON, zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych,
- dla płatników składek podlegających wpisowi do rejestru REGON, zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych,
- dla płatników składek niepodlegających wpisowi do rejestru REGON
✓ W stosunku do kogo, z wnioskiem do ZUS o podwyższenie składki może wystąpić inspektor pracy?
✓ Jakie są sankcje za zaniżenie składki wypadkowej?
Webinar prowadziła: dr Anna Sokołowska
Prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie. Ukończyła studia doktoranckie w Instytucie Nauk Prawny Polskiej Akademii Nauk.