Największą bolączką księgowych i doradców podatkowych jest niestabilność i niejasność przepisów. Wprowadzanie zmiany za zmianą oraz bardzo krótkie vacatio legis to już właściwie standard. Nie inaczej było w I półroczu 2021 r. Opodatkowanie spółek komandytowych, estoński CIT, zmiany w rozliczaniu faktur korygujących czy Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych. To tylko niektóre ze zmian przepisów wdrożonych od początku tego roku, które przyprawiały podatników o ból głowy.
Zmiany przepisów to nie wszystko. Do tego dochodzi śledzenie najnowszego orzecznictwa oraz objaśnień i interpretacji podatkowych. W I półroczu 2021 r. zarówno Trybunał Sprawiedliwości UE, jak i polskie sądy nie mogły narzekać na brak spraw podatkowych.
Jak odnaleźć się w gąszczu nowych przepisów? Gdzie znaleźć informacje dotyczące orzecznictwa i interpretacji podatkowych? Jakie wnioski z nich płyną?
Zapraszamy do zapoznania się z raportem zmian prawa podatkowego „PODATKOWY ROLLERCOASTER, czyli codzienność księgowych i doradców podatkowych.” Celem raportu jest omówienie skali zmian przepisów podatkowych oraz wykładni w I półroczu 2021 r., a także wskazanie ich wpływu na pracę księgowych i doradców podatkowych.
Zawartość raportu
W raporcie zmian prawa podatkowego znajdziesz m.in.:
- - analizę przepisów opublikowanych w Dziennikach Ustaw w I połowie 2021 r. w zakresie głównych ustaw podatkowych,
- - analizę orzeczeń w sprawach podatkowych wydawanych w I półroczu 2021 r. przez wojewódzkie sady administracyjne oraz Naczelny Sąd Administracyjny,
- - listę 50 przepisów podatkowych, do których została wydana największa liczba orzeczeń,
- - liczbę interpretacji indywidualnych oraz Wiążących Informacji Stawkowych wydanych w tym okresie wraz z ich podziałem tematycznym,
- - dane dotyczące objaśnień podatkowych,
- - omówienie najważniejszych nadchodzących zmian w prawie podatkowym.
Raport został przygotowany przez zespół ekspertów Wolters Kluwer Polska.
„Od 2018 r., kiedy weszło w życie najwięcej zmian w regulacjach podatkowych, liczba publikowanych aktów z zakresu podatków utrzymuje się stale na bardzo wysokim poziomie ponad 180 publikowanych ustaw i rozporządzeń. Są to zarówno zupełnie nowe regulacje, jak i zmiany już obowiązujących przepisów. Nie inaczej było w I połowie 2021 r. Jeżeli przyjmiemy założenie, iż tempo wprowadzanych zmian utrzyma się również w II połowie 2021 r., to szacowana liczba aktów wyniesie 172 dokumenty. To niewiele mniej niż w latach poprzednich.”