W pierwszej części raportu eksperci komentują najważniejsze ustawy, które weszły w życie w pierwszej połowie 2022 r., a które mają istotny wpływ na obowiązki pracodawców.
W drugiej części raportu eksperci przyglądają się kolejnym, projektowanym zmianom prawa pracy, które mają wejść w życie w drugiej połowie roku.
Co czeka pracodawców w nadchodzącej przyszłości?
- Nowelizacja Kodeksu Pracy – wdrożenie dyrektyw UE
- Regulacje dotyczące pracy zdalnej
- Zmiany w zakresie zgłaszania naruszeń oraz ochrony sygnalistów
- System do prowadzenia umów o pracę, zlecenia oraz archiwizacji dokumentacji
Trzecia część przeglądu została poświęcona trendom w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Powyższe zmiany w prawie, pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie, rosnąca inflacja to zjawiska, które silnie wpłynęły na funkcjonowanie organizacji, podejmowane decyzje oraz zachowania ludzi.
Komentarze ekspertów dotyczą takich zagadnień jak: rekrutacja, zaangażowanie pracowników, szkolenia i rozwój, zarządzanie różnorodnością, efektywność, przywództwo, kultura organizacyjna, wynagrodzenia i benefity, dobrostan, praca zdalna i hybrydowa, integracja pracowników, ESG, outplacement.
❝Po długim okresie pandemii, gdy pracodawcy mierzyli się z ogromnymi problemami prowadzenia działalności w nowej, nikomu nieznanej rzeczywistości, przyszedł rok 2022, który na pewno nie jest łatwiejszy ani dla pracodawców, ani działów kadrowych, biur rachunkowych oraz doradców.
Początek roku 2022 to rewolucja w zasadach obliczania wynagrodzeń, a konkretnie zmiany dotyczące rozliczania składki zdrowotnej. Wątpliwości klientów w tym zakresie dotyczyły przede wszystkim ustalenia podstawy wymiaru składki zdrowotnej w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, jak również ustalenia sposobu rozliczenia składki zdrowotnej w przypadku przedsiębiorców działających w kilku biznesach. Przepisy w tym zakresie pozostają niejasne, a niestety brak jest niebudzących wątpliwości interpretacji uprawnionych organów. Co więcej, część kwestii, jak np. rozliczanie składki zdrowotnej w kontekście straty nadal nie jest uregulowane, czekamy na odpowiednie przepisy w tym zakresie.❞
Raport skierowany jest w szczególności do:
- pracodawców,
- dyrektorów i menedżerów personalnych,
- HR Business Partnerów,
- specjalistów ds. kadr i płac,
- specjalistów HR,
- specjalistów ds. rekrutacji,
- specjalistów ds. rozwoju i szkoleń.