Radcowie prawni i adwokaci, zgodnie z ustawą z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (AML), są instytucjami obowiązanymi do wypełniania szeregu obowiązków wskazanych w ustawie.
31 października 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy AML, z którą wiążą się nowe obowiązki także dla prawników. Nastąpiło m.in. rozszerzenie katalogu instytucji obowiązanych, które muszą wdrożyć i realizować specjalne procedury przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz dokonano modyfikacji w katalogu środków bezpieczeństwa na gruncie powyższej ustawy. Inne z obowiązków uległy zmianie oraz zostały nałożone nowe.
Nowelizacja ustawy budzi szereg wątpliwości związanych z możliwą jej interpretacją. W opracowanym materiale ekspert Agnieszka Serzysko podjęła się komentarza praktycznego najważniejszych zmian w świetle nowych przepisów dotyczących obowiązków dla świata prawniczego.
Co znajduje się w publikacji:
- Wszystkie zmiany dotyczące nowelizacji ustawy o AML z 31 października 2021 r.
- Komentarz praktyczny do wprowadzonych zmian
- Najbardziej aktualna wiedza dotyczącą obowiązków radców prawnych i adwokatów w związku z nowelizacją ustawy AML
Dowiedz się kompleksowo czego dotyczą zmiany w nowelizacji ustawy o AML.
Doktor nauk prawnych, specjalista z zakresu europejskiego prawa finansowego oraz karnego, współpracownik Centrum Europejskiego UW oraz Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Autorka wielu publikacji naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz prelegentka na konferencjach i szkoleniach dotyczących europejskiego prawa finansowego oraz europejskiego prawa karnego. Doświadczenie w dziedzinie prawa finansowego zdobyła podczas pracy w instytucji finansowej (11 lat) oraz w kancelarii prawnej (3 lata). Od 15 lat doradza podmiotom z rynku finansowego w zakresie transakcji finansowania, restrukturyzacji, regulacji rynku finansowego. Posiadająca bogate doświadczenie w liderowaniu nowatorskim projektom z zakresu prawa bankowego i nowych technologii jak projekt Polish Cloud realizowany we współpracy z ZBP czy FTB po Covid-19. Członek European Research Academy, ekspert Fair Trials International, Helsińskiej Fundacji Praw
Prawnik, zajmuje się problematyką zamówień publicznych od 2004 r., głównie po stronie zamawiających podmiotów publicznych. Zapoznał się z praktycznymi aspektami stosowania przepisów prawa zamówień publicznych z punktu widzenia zamawiającego, instytucji kontrolującej udzielanie zamówień przez beneficjentów funduszy unijnych oraz audytora wewnętrznego w jednostce samorządu terytorialnego. Aktualnie kieruje komórką organizacyjną Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego odpowiedzialną za przygotowanie i przeprowadzenie procedury udzielenia zamówienia publicznego oraz realizację zawartych w ich wyniku umów. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu audytu wewnętrznego (egzamin Ministra Finansów), funduszy unijnych, europeistyki oraz podstaw rachunkowości.